0 (212) 481 45 45

Sosyal Medyada Biz}

Sosyal Medyayı Kullanırken Neleri Dikkate Almalıyız

Acaba sosyal medyayı kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? Neleri yanlış yapıyoruz? Neler doğru, neler cool, neler itici? Eh, sosyal medya artık CV yerine geçiyor değil mi efendim…
1. Ne kadar kendine has, ne kadar güler yüzlü, ne kadar samimi ve renkli içeriklerin, fotoğrafların, videoların varsa, o kadar şansın var.
2. Sosyal medya anı defteri değil, kişisel kanallarımız demek. Neysek, onu yansıtmalıyız. Pozlara, assolist havalarına, filtrelerden göz gözü görmemesine gerek yok.
3. Bir kere fotoğrafları yukarıdan çekeceksin. Tamam kısa boylu çıkıyorsun ama zayıf gösteriyor. Telefonun kamerası yukarıııııı!

SELFIE’NIN SIRRI
4. Üşenmeyip çektiğin mekanı toplayacaksın; kablolar, borular, fondaki kirlilikler kadraja alınmayacak.
5. Facetune uygulaması ile inceltme yaparken, boş bir alanda kendinizi çektiğinize emin olun. Belimi incelteyim derken, arkadaki masanın bacağını, duvarları, demirleri, sütunları yamultmayın. Yoksa cümle alem Facetune kullandığınızı anlar.
6. Takı ve el çekmek çok zor; elinizi yandan çekerseniz daha güzel çıkar. Ayak fotoğrafına hiç girmemek en doğrusu.
7. Selfie’nin sırrı; deneme, deneme, deneme. En iyi ve en doğal açını bulana kadar deneme… Dudakları büzmek yasak! Dünyanın en güzel modellerinden Adriana Lima bile selfie’de kötü çıktığını ve dakikalarca selfie için uğraştığını itiraf etti. Herkes selfie çekecek diye bi’ şey yok, çekmeyin canım.
8. Filtrenin suyunu çıkarmayacaksın; minik dokunuşlar yeterli. Bazen filtreye o kadar abanıyorlar ki, sanırsınız yüzünde kemik yok! Öyle filtreli, öyle bulanık, öyle uzaylı…
9. Videolarda kendini kasmanın anlamı yok. Ses tonunu değiştirmene hiiiç gerek yok. Haber spikeri gibi konuşmalar korkutucu, bebeksi ses tonu ise takibi bırakma sebebi.
10. Sosyal medya fenomenlerini taklit etmeye çalışmayın. Başkasına cuk oturan hal ve tavır sizde sırıtır, dalga konusu olursunuz. Ayrıca her fenomenin ömrü uzun olmuyor; tüketilip kenara atılıyor.

HİKAYEDE, HİKAYEN OLMALI
11. Cümleye ‘Arkadaşlar’ diye başlamayın, fena itici. Kim o arkadaşlar? Ben senin nereden arkadaşın oluyorum?
12. Takipçilerinizin yazdıklarını çok da ciddiye almayın. ‘Çok güzelsin’, ‘Sana aşığım’, ‘Seninle tanışmak istiyorum’, ‘Sana bayılıyorum’lar ne kadar gerçek değilse, ‘Senden nefret ediyorum’, ‘İğrençsin’, ‘Yaşlanmışsın’ gibi yorumlar da o kadar gerçek değil. Boşverin, takılmayın.
13. Takipçilerinizle kapışmayın, her önünüze gelene laf yetiştirmeyin; gereksiz işler bunlar. Unfollow-block, oldu bitti.
14. Unutmayın, formül net; takibe takip, like’a like. Ne kadar ekmek, o kadar köfte.
15. InstaStory’de, yani hikayenizde bir hikaye sunmalısınız, amaç o. Günde bir hikaye olmaz; en az beş, en fazla 20 paylaşım yapın.
16. Daha çok kişiye ulaşmak istiyorsan, mutlaka konum belirtmelisin. Artık Instagram hikayesinde konuma göre arama ve gruplanma var. Aman geri kalmayın!
17. Özlü sözlere abanmayın, alkolün dozu kaçmışken çekime girmeyin (sonradan siliyorsunuz çünkü). Bi’ de lütfen hastanede serum bağlanmış pozları yayınlamayın. ‘Hastanede serum keyfi’ nedir yahu!

24 Eylül 2017
5.327 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN